Европейско първенство 2024

Бляскав обрат за Испания срещу Грузия, Германия пред сериозно предизвикателство

Испания се класира за ¼-финалите на Европейското първенство след впечатляваща победа с 4:1 срещу дебютанта Грузия. „Ла Фурия Роха“ показа своята борбеност, обръщайки резултата след ранно изоставане, което подчерта силата и духа на отбора под ръководството на Луис де ла Фуенте.

Началото на мача обаче бе напрегнато за испанците, след като в 18-ата минута Робин льо Норман си вкара автогол, което даде предимство на Грузия. Въпреки това, испанците демонстрираха своята класа и не се предадоха. В 39-ата минута Родри изравни резултата с впечатляващ удар от дъгата на наказателното поле.

Второто полувреме започна динамично, като още в 51-ата минута Фабиан Руис донесе преднина на Испания след прецизно центриране от Ламин Ямал. След този момент, „Ла Фурия Роха“ не спря да атакува, като Нико Уилямс увеличи резултата в 75-ата минута, а Дани Олмо сложи край на съпротивата на грузинците с четвърто попадение в 83-ата минута.

След този убедителен успех, Испания си осигури среща с домакина Германия на ¼-финалите, която ще се проведе на 5 юли в Щутгарт. Бундестимът определено има повод за притеснение, като се има предвид отличното представяне на испанците и тяхната нападателна мощ.

Испанците започнаха мача с натиск и в 5-ата минута създадоха първото сериозно голово положение, но грузинският вратар Гиорги Мамардашвили успя да спаси. Грузия обаче успя да изненада с автогола на льо Норман, но Испания бързо се върна в мача.

Състави:
Испания: Унай Симон, Дани Карвахал (Хесус Навас), Робин льо Норман, Аймерик Лапорт, Марк Кукурея (Алекс Грималдо), Педри (Дани Олмо), Родри, Фабиан Руис (Микел Мерино), Ламин Ямал, Алваро Мората (Микел Оярсабал), Нико Уилямс.
Селекционер: Луис де ла Фуенте

Грузия: Гиорги Мамардашвили, Гурам Кашия, Отар Какабадзе, Саба Лобжанидзе, Гиорги Абурджания, Лука Лочошвили, Джаба Канкава, Вато Арвеладзе, Отар Китеишвили, Хвича Кварацхелия, Буду Зивзивадзе.
Селекционер: Вили Саньол

Испания – Грузия 4:1
Голове: Робин льо Норман (автогол 18′), Родри (39′), Фабиан Руис (51′), Нико Уилямс (75′), Дани Олмо (83′).