Европейско първенство 2024

Англия триумфира над Швейцария в зрелищен двубой и стига до полуфиналите на Евро 2024

Англия се класира за полуфиналите на Евро 2024 след драматична победа над Швейцария с 5:3 след дузпи (1:1 в редовното време и продълженията). Сега “трите лъва” очакват победителя от мача между Нидерландия и Турция за следващия етап.

Двубоят, игран в Дюселдорф, беше юбилеен №100 за селекционера на Англия и предложи напрежение и емоции до последната минута. Мачът започна с активни атаки и от двете страни, но точните удари липсваха. След четвърт час Англия взе инициативата, като Деклан Райс и Хари Кейн се отличиха с опасни моменти пред швейцарската врата.

Първият точен удар в мача дойде едва пет минути след почивката, когато Бреел Емболо стреля, но не успя да затрудни английския вратар Джордан Пикфорд. Четвърт час преди края на редовното време Швейцария успя да открие резултата с гол на Емболо, който се възползва от грешка на Джон Соунс.

Англия обаче реагира бързо и само пет минути по-късно Букайо Сака изравни с точен удар в далечния ъгъл. До края на редовното време и в продълженията и двата отбора имаха възможности да вкарат победен гол, но не успяха да реализират.

В продълженията Деклан Райс и Джуд Белингам се отличиха с опасни удари за Англия, но швейцарският вратар бе на висота. Джердан Шакири и Зеки Амдуни също опитаха да променят резултата за Швейцария, но Пикфорд се намеси решително.

При дузпите единствено Мануел Аканджи от Швейцария пропусна, след като Пикфорд спаси удара му. За Англия точни бяха Коул Палмър, Джуд Белингам, Букайо Сака, Айвън Тони и Трент Александър-Арнолд.