Европейско първенство 2024

Швейцария детронира Италия и продължава кръстоносния си поход на Евро 2024

Швейцария поднесе сензация, като елиминира действащия европейски шампион Италия с 2:0 в първия мач от осминафиналите на Евро 2024, игран на “Олимпиащадион” в Берлин. Сега “кръстоносците” продължават напред към четвъртфиналите, където ще се изправят срещу победителя от двубоя между Англия и Словакия.

Доминираща Игра на Швейцария

Швейцария бе по-добрият отбор през целия мач и заслужено продължава напред. Италия не успя да създаде нито едно чисто положение и не принуди вратаря Ян Зомер да показва класата си. Мачът започна с доминация на “кръстоносците” във владеенето на топката и удари към вратите липсваха в началните минути.

Първо Полувреме

В 19-ата минута Никола Барела изпълни хитро статично положение, намери Джовани ди Лоренцо, който не успя да нацели топката. В 25-ата минута Бреел Емболо бе изведен сам срещу Донарума, но италианският вратар показа отличен рефлекс и запази паритета. Швейцария откри резултата в 37-ата минута чрез Ремо Фройлер, който получи подаване от Рубен Варгас и отбеляза за 1:0.

Второ Полувреме

Швейцария удвои преднината си веднага след подновяването на играта в 46-ата минута, когато Рубен Варгас вкара страхотен гол с удар в горния ляв ъгъл на вратата на Донарума. Италия имаше няколко шанса да върне интригата, включително и удар на Матео Ретеги в 52-ата минута, който се отби в левия страничен стълб.

В 74-ата минута Ретеги свали топката с глава към Джанлука Скамака, който стреля, но кълбото се отби в дясната греда. Италианските играчи Николо Фаджоли и Скамака направиха неточни удари от далечно разстояние.

Краят на Италианската Мечта

До края на мача отборът на Швейцария затвори пространствата пред вратата си и Италия не успя да стигне до опасни положения. Швейцария завърши мача силно и заслужено се класира за четвъртфиналите на Евро 2024.

Резултат:

Швейцария – Италия 2:0

• 1:0 Ремо Фройлер (37′)
  • 2:0 Рубен Варгас (46′)

Състави:

Швейцария:

1. Ян Зомер – 22. Фабиан Шер, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 17. Рубен Варгас (71′ – 14. Стивън Цубер), 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака (К), 20. Михел Аебишер – 26. Фабиан Ридер (71′ – 2. Леонидас Стергиу), 19. Дан Ндойе (77′ – 16. Венса Сиеро) – 7. Бреел Емболо (77′ – 18. Квадво Дуа)

Италия:

1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 17. Джанлука Манчини, 23. Алесандро Бастони, 13. Матео Дармиан (75′ – 24. Андреа Камбиазо) – 16. Браян Кристанте (75′ – 10. Лоренцо Пелегрини), 21. Николо Фаджоли (86′ – 7. Давиде Фратези), 18. Николо Барела (64′ – Матео Ретеги) – 14. Федерико Киеза, 9. Джанлука Скамака, 22. Стефан Ел Шаарауи (46′ – 20. Матия Дзакани)

Швейцария продължава своето впечатляващо представяне на Евро 2024 и феновете с нетърпение очакват следващия им мач.