Европейско първенство 2024

Германия се класира за четвъртфиналите на Евро 2024, побеждавайки Дания в дъждовен Дортмунд

Германия стана вторият четвъртфиналист на Европейското първенство, след като победи Дания с 2:0 в мач, изпълнен с много положения и прекъсван за 25 минути заради обилен дъжд на “Сигнал Идуна Парк” в Дортмунд.

Мачът започна с натиск на Германия, която в 4-ата минута спечели ъглов удар след блокирано центриране на Давид Раум. След центрирането Нико Шлотербек засече топката в мрежата, но попадението му не бе зачетено заради нарушение.

Три минути по-късно Йозуа Кимих отправи страховит удар, но вратарят на Дания Каспер Шмайхел успя да спаси. Германия продължи с натиска, а Шмайхел отново бе на висота при удар с глава на Роберт Андрих.

В 35-ата минута мачът бе спрян поради силен дъжд и буря, които накараха съдията Майкъл Оливър да прекъсне играта за 25 минути. След възобновяване на играта, Германия продължи да доминира, но Дания също имаше своите шансове.

Германия поведе в 53-ата минута след дузпа, реализирана от Кай Хаверц. Дузпата бе отсъдена за нарушение на Йоахим Андерсен, чийто гол секунди по-рано не бе зачетен заради засада.

В 68-ата минута Джамал Мусиала удвои преднината на Германия с удар по диагонала след извеждащо подаване от Нико Шлотербек, което гарантира класирането на Германия за четвъртфиналите.

Въпреки усилията на Дания, Германия задържа резултата. Флориан Вирц имаше шанс да направи резултата 3:0, но голът му бе отменен заради засада.

Германия затвори мача с добра защита и не позволи на “червения динамит” да стигне до опасни положения. При последния съдийски сигнал Германия ликуваше, класирайки се за четвъртфиналите на Евро 2024.

Резултат:

Германия – Дания 2:0

• 1:0 Кай Хаверц (53′, дузпа)
  • 2:0 Джамал Мусиала (68′)

Състави:

Германия:

• Мануел Нойер, Антонио Рюдигер, Давид Раум (81′ – Бенямин Хенрикс), Йозуа Кимих, Кай Хаверц, Тони Кроос, Джамал Мусиала (81′ – Флориан Вирц), Нико Шлотербек, Лерой Сане (88′ – Валдемар Антон), Илкай Гюндоган (К) (64′ – Никлас Фюлкруг), Роберт Андрих (64′ – Емре Джан)

Дания:

• Каспер Шмайхел, Йоаким Андерсен, Андреас Кристенсен (81′ – Якоб Бруун Ларсен), Яник Вестергоорд, Александър Ба (81′ – Виктор Кристиансен), Пиер-Емил Хьойберг, Томас Дилейни (69′ – Кристиан Норгор), Йоаким Мееле, Кристиан Ериксен (80′ – Микел Дамсгор), Расмус Хьойлунд (81′ – Йонас Винд), Андреас Сков Олсен (69′ – Юсуф Поулсен)

Германия продължава своето участие на Евро 2024, където ще се бори за място в полуфиналите, докато Дания приключва участието си в турнира.