Европейско първенство 2024

Нидерландия прекъсна турската приказка и продължава напред към полуфиналите на Евро 2024

Нидерландия продължава да мечтае за европейската титла, след като направи драматичен обрат от 0:1 до 2:1 срещу Турция и се класира за полуфиналите на Евро 2024. “Лалетата” ще се изправят срещу Англия в следващата фаза на турнира.

Мачът започна вихрено за Нидерландия, когато Мемфис Депай се промъкна в наказателното поле на Турция и стреля неточно още в първата минута. Турците отговориха с далечен удар на Салих Йозджан в 10-ата минута, но топката премина над напречната греда.

Турция поведе в 35-ата минута, когато Арда Гюлер центрира в наказателното поле на Нидерландия и Самет Айкадън се възползва от грешка на вратаря Барт Вербрюген, за да отбележи за 1:0.

Нидерландия изравни резултата в 70-ата минута след ъглов удар, изпълнен от Мемфис Депай. Стефан де Фрай се извиси над всички и насочи топката във вратата на Мерт Гюнок за 1:1.

Само шест минути по-късно “лалетата” осъществиха пълен обрат. Шави Симонс подаде на Дензъл Дъмфрис, който центрира остро в наказателното поле, където Мерт Мюлдюр си отбеляза автогол, притиснат от Коди Гакпо.

В последните минути на мача Турция натисна за изравняване. Дженк Тосун и Керем Актюркоглу пропуснаха отлични възможности, като и двата им удара бяха блокирани от решителната защита на Нидерландия.

В крайна сметка, Нидерландия успя да задържи преднината си и да се класира за полуфиналите, където ще се изправи срещу Англия.

Нидерландия:

1. Барт Вербрюген – 22. Дензъл Дъмфрис, 6. Стефан де Фрай, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке (73′ – 15. Мики ван де Вен) – 24. Йерди Шутен, 14. Тижани Райндърс (73′ – 16. Джоуи Феерман) – 25. Стивън Бергвайн (46′ – 9. Вут Вегхорст), 7. Шави Симонс (87′ – 12. Жереми Фримпонг), 11. Коди Гакпо – 10. Мемфис Депай (87′ – 21. Джошуа Зиркзее)

Турция:

1. Мерт Гюнок – 18. Мерт Мюлдюр (82′ – 9. Дженк Тосун), 22. Каан Айхан (89′ – 24. Семих Кълъчсой), 4. Самет Айкадън (82′ – 2. Зеки Челик), 14. Абдюлкерим Бардакджъ, 20. Ферди Кадъоглу –21. Баръш Алпер Йълмъз, 15. Салих Йозджан (77′ – 5. Окай Йокушлу), 10. Хакан Чалханоглу, 19. Кенан Йълздъз (77′ – 7. Керем Актюркоглу) – 8. Арда Гюлер

Треньор на Нидерландия: Роналд Куман

Треньор на Турция: Винченцо Монтела

Нидерландия продължава своя поход към титлата, а феновете на “лалетата” могат да се надяват на още незабравими моменти в предстоящите мачове.